Як захистити дисертацію і одержати ступінь доктора філософії в аспірантурі ІЯД НАН України

На цій сторінці детально поетапно роз'яснюється порядок підготовки і проведення захисту дисертаційної роботи на здобуття ступеня доктора філософії.

Поетапна схема представлення і захисту дисертації у разовій спеціалізованій вченій раді в ІЯД НАН України у 2024 р.

1

Виконання наукового дослідження, публікація результатів, написання дисертації.

Протягом навчання в аспірантурі здобувач повинен виконати власне наукове дослідження згідно із затвердженим індивідуальним планом, опублікувати його результати згідно з вимогами ст. 8 Порядку, представити результати на наукових конференціях, і написати дисертацію згідно з вимогами до оформлення дисертаційних робіт.

Важливо!
Під час навчання тема дисертаційної роботи може уточнюватись (змінюватись) по мірі того, як більш чітко вимальовуються результати наукових досліджень здобувача. Початкова назва теми, а також усі її подальші зміни, повинні бути затверджені відповідними рішенням вченої ради Інституту.

2

Оформлення висновку наукового керівника та довідки про виконання освітньо-наукової програми.

На цьому етапі здобувач успішно завершив освітню складову освітньо-наукової програми навчання в аспірантурі і має право звернутись до науково-організаційного відділу Інституту щодо оформлення Довідки про виконання освітньо-наукової програми. Якщо науковий керівник вважає, що робота над дисертаційною роботою здобувача є завершеною, він готує висновок щодо дисертаційної роботи.

Наявність підготовленої дисертації, позитивного висновку керівника та довідки про виконання освітньо-наукової програми є необхідною умовою для початку процесу попередньої наукової експертизи дисертації (який включає розгляд дисертації на розширеному семінарі призначеного відділу та на профільній секції вченої ради Інституту).

Важливо!
Для представлення дисертації (проведення попередньої наукової експертизи дисертації), її захисту у разовій спеціалізованій вчені раді і одержання диплома доктора філософії відведено 9 місяців (орієнтовно - з 30 січня) до завершення нормативного строку навчання в аспірантурі. Але, здобувач має право достроково представити дисертацію за умови успішного завершення освітньої складової освітньо-наукової програми навчання. За 9 місяців до завершення нормативного строку навчання здобувач і його науковий керівник оформлюють Звіт про стан дисертаційної роботи, який представляють на засіданні профільної секції вченої ради. Оцінивши стан готовності дисертації, профільна секція: 1) рекомендує розпочати представлення дисертації; 2) призначає термін (до трьох місяців) для завершення дисертації; або 3) рекомендує відрахувати здобувача.

3

Перевірка дисертації на плагіат та проведення презентації дисертації на розширеному семінарі відділу, в якому виконувалась робота.

Здобувач звертається із письмовою заявою на ім'я заступника директора з наукової роботи, з проханням провести перевірку дисертації на плагіат та призначити структурний підрозділ для проведення попередньої наукової експертизи дисертації. До заяви додаються дисертація в електронному вигляді, наукові публікації (або їх копії), в яких висвітлено наукові результати дисертації, висновок керівника та довідка про виконання освітньо-наукової програми.

Перевірка на наявність плагіату (за допомогою програмно-інформаційних засобів) проводиться Комісією з наукової етики Інституту. За результатами перевірки готується Довідка про оригінальність дисертації, яка затверджується на засіданні Комісії. Якщо висновок позитивний, то завідувач відділу, який призначили для проведення попередньої експертизи, разом із здобувачем і науковим керівником здобувача готують розширений (міжвіддільський) семінар згідно із вимогами Порядку.

На семінарі заслуховують виступ здобувача з презентацією дисертації, виступи двох рецензентів та наукового керівника, питання та коментарі усіх присутніх на семінарі. За результатами виступів і всебічних обговорень результатів дисертації, основних публікацій, особистого внеску здобувача, тощо, готується Висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації, який підписується головуючим на семінарі, секретарем семінару та вченим секретарем Інституту. У висновку також зазначається запропонований склад разової спеціалізованої вченої ради для захисту дисертації. Висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації затверджується директором Інституту після відповідного рішення Вченої ради Інституту.

Зразки оформлення Висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації можна знайти на веб-сторінках проведених в Інституті захистів.

4

Виступ здобувача на профільній секції Вченої ради Інституту.

Головуючий на семінарі звертається до голови профільної секції Вченої ради Інституту з проханням розглянути на засіданні секції дисертацію здобувача і надає в електронному вигляді текст дисертації та проект висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації. Зазначені документи розсилаються секретарем секції членам секції для попереднього ознайомлення.

Здобувач робить доповідь на засіданні секції (20 хв.), відповідає на запитання присутніх, коментує висловлені зауваження і побажання щодо дисертації і презентації. Заслуховують думку наукового керівника здобувача. Секретар секції зачитує суть проекту висновку про наукову новизну. Члени секції Вченої ради голосують за рішення підтвердити висновок щодо наукової новизни, а також рекомендувати Вченій раді Інституту створити разову раду для захисту дисертації (у запропонованому складі). Секретар секції готує витяг з протоколу засідання секції.

5

Підготовка до засідання вченої ради Інституту.

Здобувач звертається із письмовою заявою на ім'я голови вченої ради Інституту щодо утворення разової спеціалізованої вченої ради для захисту дисертації. До заяви додається:

  • зшитий екземпляр дисертації;
  • електронний варіант дисертації у форматі PDF/A із накладеним цифровим підписом (дата підпису повинна бути не пізніше ніж за добу до дати заяви), цифровий підпис можна накласти на веб-сайті https://czo.gov.ua/sign;
  • висновок наукового керівника;
  • довідка про виконання освітньо-наукової програми;
  • наукові публікації (або їх копії), в яких висвітлено наукові результати дисертації;
  • довідка про оригінальність дисертації;
  • висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації;
  • витяг з протоколу засідання профільної секції Вченої ради Інституту.

Додатково до науково-організаційного відділу подаються такі відомості:

  • інформація для УкрІНТЕІ (використовуйте шаблон);
  • детальна інформація про всіх членів разової ради у формі таблиці, неведеної у Додатку 4 до Порядку;
  • письмові заяви від опонентів, надіслані на ім'я голови Вченої ради Інституту, в яких вони висловлюють свою згоду бути офіційними опонентами, надають інформацію про себе у формі таблиці з Додатку 4 до Порядку, зазначають, що задовольняють вимогам п.15 та 16 Порядку.

Важливо!
Відомості про усіх запропонованих членів разової ради повинні бути внесені до бази даних ЄДЕБО на момент подання заяви про утворення разової ради. Особливо це стосується офіційних опонентів, інформацію про яких повинна вносити установа, де вони працюють, а це може зайняти багато часу. Після створення разової ради Інституту дається 5 робочих днів для розміщення повідомлення про створення разової ради в інформаційній системі НАЗЯВО, куди інформація про науковців підвантажується з ЄДЕБО. Зазначене повідомлення можна створити, якщо усі члени разової ради були попередньо заведені до ЄДЕБО!

Важливо!
Голова разової ради повинен обов'язково мати ступінь доктора наук, інші члени разової ради можуть бути кандидатами наук (або докторами філософії), які одержали відповідний диплом за 3 або більше роки до дати утворення разової ради. Усі члени разової ради повинні мати опублікованими не менше 3-х праць за тематикою дисертації здобувача (див. визначення "тематики" у загальній частині Порядку присудження, а також у роз'ясненні МОН України) протягом 5 років до дати утворення разової ради (зазначені публікації повинні відповідати п. 14 Порядку присудження). Усі члени разової ради не повинні бути співавторами здобувача. Повний перелік вимог до членів разової ради наведено у п. 14-16 Порядку

6

Засідання вченої ради Інституту

Вчена рада на підставі поданих документів, рекомендацій профільної секції вченої ради, розгляду кандидатур членів разової ради приймає рішення про утворення разової ради і затвердження висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації. На підставі рішення Вченої ради видається наказ про утворення разової ради. Утворення і функціонування разової ради, проведення захистів дисертацій та інші дотичні питання регламентовані Положенням про разову спеціалізовану вчену раду (docx-формат) Інституту.

7

Занесення даних про разову раду до інформаційної системи НАЗЯВО.

Протягом 5 робочих днів з дати наказу про створення разової ради фахівець Інституту із роботи з інформаційними системами ЄДЕБО та НАЗЯВО формує повідомлення про утворення разової ради в інформаційній системі НАЗЯВО. Також, дисертація та інші необхідні документи розміщуються на веб-сайті Інституту. Протягом 15 днів з дня оприлюднення Національним агентством інформації про утворення разової ради будь-яка особа може подати МОН повідомлення про невідповідність разової ради вимогам законодавства. А протягом 30 днів з дня оприлюднення Національним агентством інформації про утворення разової ради МОН проводить перевірку разової ради.

8

Очікування рецензій та відгуків та призначення захисту.

Протягом 45 календарних днів з дня оприлюднення інформації про утворення разової ради рецензенти надсилають рецензії (зразок рецензії із переліком ключових питань, на які варто дати відповідь у рецензії), а опоненти - відгуки (зразок відгуку опонента). Протягом 3 днів з моменту надходження до разової ради останньої рецензії/відгуку разова рада призначає дату, час і місце проведення публічного захисту дисертації. Дата проведення публічного захисту дисертації призначається не раніше ніж через два тижні та не пізніше ніж через чотири тижні з дня надходження до разової ради останньої рецензії (відгуку). Інформація про дату, час і місце проведення публічного захисту дисертації здобувача оприлюднюється на офіційному веб-сайті Інституту та вноситься до інформаційної системи НАЗЯВО.

9

Публічний захист дисертації і видача диплома.

Засідання разової ради для проведення публічного захисту дисертації проводиться за процедурою, визначеною Інститутом. Здобувач робить виступ (до 20 хв.), після чого бере участь в дискусії/обговоренні представлених ним наукових результатів. За результатами голосування оформлюється рішення разової ради про присудження (відмову у присудженні) ступеня доктора філософії за формою, затвердженою МОН.

На підставі рішення разової ради про присудження ступеня доктора філософії заклад не раніше ніж через 15 та не пізніше ніж через 30 календарних днів з дня захисту дисертації видає наказ про видачу здобувачеві диплома доктора філософії та додатка до нього європейського зразка. Рішення разової ради про присудження ступеня доктора філософії набирає чинності з дати набрання чинності наказом закладу про видачу диплома доктора філософії. Диплом доктора філософії оформляється за формою, затвердженою МОН, та видається здобувачеві у порядку, встановленому Інститутом.